Balustrady to najczęściej stosowane elementy zdobiące przestrzeń wokół budynków. Pełnią również funkcję użytkową. Współczesne możliwości i szeroki wybór materiałów sprawiają, że możliwe jest łączenie części metalowych ze szkłem i drewnem. Dzięki temu poręcz czy balustrada praktycznie w każdym domu czy urzędzie może zachwycać swoimi walorami estetycznymi.
Najważniejsze elementy balustrad to: słupki, poręcze i wypełnienie. W zależności od gustu i charakterystyki danego miejsca inwestor wybiera słupki metalowe, drewniane lub prefabrykaty betonowe (kamienne). Do montażu dwóch pierwszych służą kotwienia.
Materiały na poręcze to również drewno i metal. Tym drugim jest przeważnie stal nierdzewna o wysokim połysku. W przypadku montowania bezpośrednio do ściany poręcz staje się pochwytem. Wówczas instalacja wymaga zastosowania uchwytów (wsporników) i rozet.
Wypełnienia balustrad to przestrzeń między słupkami. Zapełnia się ją na różne sposoby. Wypełnienie mogą stanowić kwasoodporne linki ze stali nierdzewnej o wybranej średnicy, tralki (części pionowe), profile o różnym przekroju (części poziome), deski z drewna naturalnego lub polimerowego albo szklane płyty.
System linek to jeden ze sposobów wykonania wypełnienia balustrady zabezpieczającej schody, taras, balkon czy podest. Takie rozwiązanie sprawdza się w bardzo wielu miejscach i aranżacjach.
Najbardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a przy tym estetyczne linki do balustrad powstają ze stali nierdzewnej. Niekiedy stosuje się też wyroby zabezpieczone przed korozją w procesie cynkowania bądź malowania proszkowego.
Zamontowanie linki ze stali nierdzewnej wymaga użycia akcesoriów dodatkowych. Chodzi m.in. śruby, tuleje i uchwyty napinające. Przydadzą się też łączniki i uchwyty przelotowe (do słupków pośrednich).
Linki stalowe mogą być montowane pod różnym kątem (pion, poziom, skos) w stosunku do podłoża bądź słupka. Takie wyroby sprawdzą się np. jako rusztowanie dla roślin pnących występujących w ogrodach i kwietnikach. Zastosowań linek stalowych jest bardzo wiele. Wszystko zależy od inwencji projektanta i wykonawcy.
Rury i kształtowniki to elementy, bez których trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek balustradę. Ze względów estetycznych (połysk) i praktycznych (brak potrzeby konserwacji) do najczęściej montowanych należą kształtowniki i rury nierdzewne.
W zależności od preferencji wybiera się rury różnym przekroju i grubości ścianek. Do nich dopasowuje pozostałe elementy balustrad, czyli poręcze, wypełnienia, uchwyty, mocowania, rozety. Dzięki kolankom i łącznikom można nadać balustradom nietypowy wygląd, zmienić kierunek biegu, dostosowując go do przebiegu schodów i innych ciągów komunikacyjnych.
Kształtowniki do balustrad podobnie jak rury mają różny przekrój poprzeczny. Spotyka się więc ceowniki, dwuteowniki, teowniki, kątowniki, płaskowniki (rury prostokątne), zetowniki i szyny. Duży wybór kształtów sprawia, że każdy może stworzyć niepowtarzalną, oryginalną balustradę, która uświetni dowolny obiekt.